4 udgave af Harrestrup tresten

4. RUNDE AF HARRESTRUPTESTEN - 5. FEB

På en noget kold og lidt blæsende onsdag aften myldrede det frem BAK'ere til 4. runde af Harrestruptesten, især fra de yngste aldersgrupper, dejligt at se. Før start var optimismen hos de lidt ældre deltagere ellers ikke stor: "Jeg tror altså ikke jeg kommer til at løbe så hurtigt i dag" - "Jeg er allerede træt" - "Det er koldt"... pyha, det var svært at overhøre alt den ynk, når man har selv i tidernes morgen har løbet solen sort og trænet i vejr og forhold der var MEGET værre end denne onsdag. Men afsted kom alle, og ovenstående negative tanker må da være trængt noget i baggrunden, for tiderne endte med at være ganske gode. F.eks. løb Jonas Albertsen for første gang denne vinter under 12 min. Anna Boesen var igen under de 14 minutter. Kirsa Wirth var også meget tæt på at komme under de 14 minutter. Vedhæftet er alle tider, og nu er der kun marts-runden tilbage for denne vinter-sæson, det er onsdag 11. marts

Trænerteamet

 
  WR ♂ 10.07 min (Joachim 2019)        
  JWR ♂ 10.27 min (Joachim 2018)        
  UWR ♂ 10.35 min (Joachim 2016)        
  JWR + WR ♀ 11.42 min (Mia 2017)        
  UWR ♀ 12.02 min (Mia 2016)        
    Harestruptur 3354 meter
    13. Nov 11. Dec 8. Jan 12. Feb
  Per H Christensen 13.07 min 12.40 min 11.29 min  
  Cecilie H Christensen 13.07 min      
  Jan Rasmussen 13.07 min 12.56 min 12.18 min 11.55 min  
  Joachim Rønsholt 10.23 min 10.07 min 10.39 min  
  Kristian Carstensen     11.19 min  
  Olivia Kellberg 13.45 min      
  Jonas Albertsen   12.18 min 12.12 min 11.52 min
  Luna Haugaard Christensen 13.53 min     13.56 min
  Annika Olesen 13.42 min 13.49 min 14.28 min 15.57 min
  Josefine Munksdorf 13.22 min 12.40 min    
  Kirsa Wirth 14.19 min 14.20 min 14.20 min 14.02 min
  Anna Boesen 14.18 min 13.46 min 14.10 min 13.52 min
  Magnus Goltermann   13.07 min 12.50 min  
  Maya Shabtai Hai 16.00 min      
  Ditte Münch 15.25 min   15.59 min  
  Dina Ramadani 20.17 min      
  Jesper Lützen 16.05 min 15.59 min 15.45 min 15.50 min
  Emil Risom 13.41 min 13.39 min 13.18 min 13.35 min
  Wodah Mohammed 15.07 min 13.41 min 14.06 min  
  Emma Bjørnberg Vinten 16.21 min      
  Annabella Schmidt 16.21 min 15.59 min 16.08 min  
  Joel Hjort 16.38 min   15.30 min  
  Tobias Zornig 16.59 min 20.14 min 16.59 min 18.23 min
  Victor Coldberg 17.02 min      
  Josh Hjort 17.06 min   16.58 min  
  Frederikke Lundberg 17.49 min      
  Sarah Jansteen 17.49 min      
  Anton Palmkvist 18.02 min      
  Jacob Salling 18.04 min      
  Wilma Malou 18.07 min      
  Selina Mørch 18.07 min      
  Mille Holck 20.20 min      
  Kristoffer Narreboat 21.04 min 22.10 min 21.50 min  
  Jolie Hjort 21.12 min   21.43 min  
  Oskar Søtrup Dinesen 21.13 min 21.48 min 19.50 min 18.32 min
  Rasmus Qvist   19.52 min    
  Christopher Winther   19.58 min 17.41 min 18.22 min
  Jonathan Vejgaard   20.12 min 21.59 min 20.24 min
  Frederik Frimor   21.21 min 17.30 min 21.13 min
  Anna Søtrup Dinesen   22.00 min 19.45 min 18.32 min
  Rowen Farinelli       18.57 min
  Emilia Mikkelsen       20.15 min
  Luka Milosevic       21.16 min
  Mike Aagaard Hansen 21.13 min 22.10 min 21.59 min 20.24 min
           
Alle tid tiders liste Kvinder tid Mænd   tid
1 Mia van Wagenen 11.42 min (17) Joachim Rønsholt   10.07 min (19)
2 Majken Lützen 12.04 min (17) Paolo Jensen   10.22 min (11)
3 Kamilla Kajbæk 12.19 min (17) Christoffer Madsen   10.37 min (15)
4 Cecilie H Christensen 12.19 min (18) Christian Dirksen   10.43 min (14)
5 Alma Søttrup 12.20 min (18) Lukas Jensen   10.45 min (14)
6 Caroline Rødgaard 12.27 min (18) Per H Christensen   10.54 min (14)
7 Mathilde Rasmussen 12.36 min (16) Rasmus Baltzersen   10.59 min (19)
8 Josefine Munksdorf 12.40 min (19) Frederik Pfeiffer   11.08 min (14)
9 Katja Müllertz 12.56 min (09) Sebastian Holleufer   11.12 min (12)
10 Olivia Kellberg 13.11 min (18) Carsten Sillehoved   11.14 min (10)
11 Josefine Rytter 13.12 min (07) Kristian Carstensen   11.14 min (19)
12 Matilde Riis 13.30 min (14) Jonas Albertsen   11.14 min (19)
13 Annika Olesen 13.34 min (19) Michael Pedersen   11.21 min (09)
14 Anna Boesen 13.46 min (19) Henrik Jørgensen   11.22 min (14)
15 Tessa Strand 13.50 min (14) Dennis Døj   11.30 min (15)
16 Kristine Rasmussen 13.50 min (18) Paul Epplea   11.31 min (15)
17 Luna Haugaard Christensen 13.53 min (19) Rene B Jensen   11.31 min (08)
18 Natasha Haugsted 13.59 min (08) Torben Riis   11.31 min (14)
19 Louise Danborg 14.08 min (10) Victor Hee   11.34 min (18)
20 Helena Matz 14.12 min (14) Jan Rasmussen   11.39 min (16)
21 Josephine Müller 14.15 min (12) Erik G Olsen   11.50 min (08)
22 Solvejg Wulf 14.19 min (15) Lasse Graves   11.50 min (08)
23 Kirsa Wirth 14.19 min (19) Theodor Larsen   11.51 min (14)
24 Katrine Pedersen (AK) 14.21 min (12) Emil Jensen   11.56 min (12)
25 Astrid Carlsen Risager 14.26 min (13) Thor Jørgensen   11.56 min (13)
26 Nicoline Clement 14.34 min (15) Oscar Riis   12.04 min (16)
27 Sofie Christensen 14.35 min (13) Rasmus Friis   12.12 min (14)
28 Natascha Clausen 14.38 min (15) David Lauritsen   12.18 min (18)
29 Diana Jacobsen 14.42 min (14) Kristoffer Friis   12.20 min (11)
30 Laura Witt 15.02 min (14) Stephan Jensen   12.38 min (13)
31 Silje Oddsen Larsen 15.05 min (19) Henrik Holmgren   12.39 min (13)
32 Daniella Shabtai Hai 15.10 min (19) Frederik Schou   12.40 min (14)
33 Ditte Münch 15.25 min (19) Henrik Graff-Nielsen   12.41 min (13)
34 Filippa Maja Roug 15.43 min (18) Henrik Schwartzbach 12.46 min (15)
35 Annabella Schmidt 15.59 min (19) Mikkel Pedersen   12.48 min (07)
36 Maya Shabtai Hai 16.00 min (19) Morten Müllertz   12.49 min (09)
37 Christina Riis 16.05 min (13) Magnus Goltermann 12.50 min (20)
38 Cecilie Færge 16.07 min (14) Martin Junge   12.56 min (11)
39 Mandy Wirth 16.21 min (17) Marcus M Jensen   13.04 min (07)
40 Emma Bjørnberg Vinten 16.21 min (19) Nikolaj Søndergaard 13.06 min (12)
41 Camilla Lindeløv 16.22 min (14) Mathias Matz   13.14 min (14)
42 Caroline Ranners 16.27 min (17) Kasper Bonnichsen   13.14 min (14)
43 Sophie Brønnum Carlsen 16.30 min (18) Emil Risom   13.18 min (20)
44 Caoline Vammen 16.41 min (14) Peter Dirksen   13.23 min (12)
45 Randi Carstensen 16.48 min (17) Lukas Bredo   13.26 min (17)
46 Naja Jensen 16.52 min (16) Julius Sloth   13.30 min (14)
47 Klara Roessl 16.54 min (13) Lasse Brandt   13.32 min (14)
48 Josephine Geisshirt-Rasmussen 16.57 min (14) Emil Jespersen   13.38 min (17)
49 Ida Jespersen 17.04 min (17) Wodah Mohammed   13.41 min (19)
50 Marie Ørum 17.30 min (07) Nicklas Fjeldbye   13.48 min (17)
51 Hilde Breum 17.48 min (07) Mads Christian Eriksen 13.53 min (17)
52 Frederikke Lundberg 17.49 min (19) Jakob Slipsager   13.54 min (07)
53 Sarah Jansteen 17.49 min (19) Sam Buasri   13.55 min (17)
54 Wilma Malou 18.07 min (19) Peter Carstensen   13.57 min (14)
55 Selina Mørch 18.07 min (19) Kasper Jespersen   13.58 min (17)
56 Lærke Elgaard Larsen 18.39 min (15) Rasmus Nielsen   13.59 min (09)
57 Dina Ramadani 19.40 min (18) Rasmus Carstensen 14.00 min (13)
58 Anna Søtrup Dinesen 19.45 min (20) Emil H Christensen   14.03 min (17)
59 Emilia Mikkelsen 20.16 min (20) Simon Ronaldo Gonzales 14.13 min (18)
60 Mille Holck 20.20 min (19) Rasmus Herløv   14.14 min (10)
61 Regina Larsen 20.24 min (06) Emil Boesen   14.14 min (14)
62 Jolie Hjort 21.12 min (19) Jesper Lützen   14.14 min (14)
63 Hanne Zornig 21.28 min (15) Oliver Jensen   14.23 min (18)
64 Lærke Seeberg Theisen 21.28 min (15) Andreas Pedersen   14.36 min (13)
65     Hans Christian Boesen 14.44 min (19)
66     Gustav Sillehoved   14.51 min (10)
67     Jørgen Matz   14.59 min (17)
68     Matthias Østergaard 15.08 min (17)
69     Nicolai Schiøtt   15.14 min (19)
70     Marcus Raaschou   15.25 min (15)
71     Zakaria Aoulad   15.25 min (17)
72     Andreas Rønning   15.27 min (07)
73     Joel Hjort   15.30 min (20)
74     Valdemar Johannes Nielsen 15.36 min (14)
75     Lars Elgaard Larsen 15.45 min (17)
76     Sander Bach   15.50 min (16)
77     Victor Bausager   16.00 min (17)
78     Jesper Sørensen   16.15 min (13)
79     Bertil Slotsgaard   16.25 min (17)
80     Jacob Hansen   16.26 min (17)
81     Frederik W. Ravn   16.27 min (14)
82     Nikolai Kragh Steenberg 16.28 min (14)
83     Frederik Henriksen   16.35 min (07)
84     Carsten Zornig   16.42 min (15)
85     Tobias Zornig   16.42 min (15)
86     Noah Axelsen   16.46 min (16)
87     Johan Bach   16.49 min (07)
88     Josh Hjort   16.58 min (20)
89     Victor Coldberg   17.02 min (19)
90     Oliver Lumholgt   17.08 min (14)
91     Marcus Frisvad Mortensen 17.11 min (14)
92     Mathias Lindgaard   17.23 min (14)
93     Frederik Frimor   17.30 min (20)
94     Christopher Winther   17.41 min (20)
95     Alexander Foltmar   17.43 min (17)
96     Mikkel Sarisoy   17.50 min (17)
97     Anton Palmkvist   18.02 min (19)
98     Jacob Salling   18.04 min (19)
99     Lasse Slipsager   18.19 min (14)
100     Mathias Bennick   18.35 min (11)
101     Rowen Farinelli   18.57 min (20)
102     Andreas Hinrichsen   19.37 min (16)
103     Lars Elgaard Larsen 19.38 min (16)
104     Oskar Søtrup Dinesen 19.50 min (20)
105     Rasmus Qvist   19.52 min (19)
106     Andreas Andersen   20.02 min (17)
107     Jonathan Vejgaard   20.12 min (19)
108     Kristoffer Narreboat   21.04 min (19)
109     Mike Aagaard Hansen 21.13 min (19)
110     Luka Milosevic   21.16 min (20)
111     Magnus Kær   21.22 min (15)
112     Mads Victor   21.30 min (17)
 

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle