Ekstra runde af Harrestruptesten


Årets ekstra runde af testløbet blev på mange måder en opløftende affære, ikke mindst var det herligt at både fotograf og tilskuere havde fundet det varme tøj frem for at følge de unges kamp mod tiden. Desværre var der en heftig modvind på Bulevarden hvilket gjorde det noget svært at få løbet de helt skarpe tider, dog syntes jeg at Alma Søttrup og Mathilde Rasmussen fik vist at pilen peger altså kun en vej og det er opad. Almas tid på 13.39 min er absolut fint. Fint selskab fik vi også da Christoffer Madsen (tidligere BAK’er) havde lagt en træning forbi, og det er altid hyggeligt at møde tidligere atleter.

Kasper Jespersen havde taget nogle af de unge atleter med på denne ekstra tur, hvilket gjorde at vi næsten nåede op på 20 gennemførende løbere. Af de unge er det altid spænende at se deres tider, da man ofte ser store forbedringer og igår var ingen undtagelse da alle Kaspers atleter kunne gå fra løbet med en PR i bagagen.

Per

Alle

 

WR 10.07 min (Joachim 2019)

         
 

JWR 10.27 min (Joachim 2018)

       
 

UWR 10.35 min (Joachim 2016)

       
 

JWR + WR 11.42 min (Mia 2017)

       
 

UWR 12.02 min (Mia 2016)

         
   

Harestruptur 3354 meter

   

4. Nov

2. Dec

Jan/Feb

3. Mar

7. Apr

 

Per H Christensen

 

12.46 min

Aflyst

12.24 min

13.12 min

 

Cecilie H Christensen

   

Aflyst

 

14.05 min

 

Jan Rasmussen

13.26 min

12.26 min

Aflyst

13.03 min

12.18 min

 

Alma Søttrup

18.15 min

14.11 min

Aflyst

14.17 min

13.39 min

 

Kristian Carstensen

11.17 min

 

Aflyst

   
 

Majken Lützen

18.15 min

14.11 min

Aflyst

12.17 min

12.28 min

 

Jonas Albertsen

11.20 min

12.56 min

Aflyst

12.04 min

12.28 min

 

Luna Haugaard Christensen

   

Aflyst

 

16.27 min

 

Annika Olesen

16.54 min

 

Aflyst

   
 

Josefine Munksdorf

   

Aflyst

   
 

Kirsa Wirth

14.06 min

12.46 min

Aflyst

13.13 min

13.31 min

 

Anna Boesen

13.21 min

12.46 min

Aflyst

13.03 min

13.12 min

 

Ditte Münch

 

16.09 min

Aflyst

   
 

Jesper Lützen

17.06 min

16.10 min

Aflyst

 

18.38 min

 

Andreas Magne Johannesen

14.04 min

12.56 min

Aflyst

   
 

Mathilde Rasmussen

   

Aflyst

14.18 min

13.54 min

 

Annabella Schmidt

 

15.21 min

Aflyst

   
 

Katja Müllertz

       

14.48 min

 

Christoffer Madsen

       

11.07 min

 

Oskar Søtrup Dinesen

       

16.27 min

 

Anna Søtrup Dinesen

       

16.27 min

 

Jonathan Vejgaard

       

18.38 min

 

Anders Vejgaard

       

12.33 min

 

Kasper Jespersen

       

13.27 min

             

Alletiders
liste

Kvinder

tid

Mænd

tid

   
             

1

Mia van Wagenen

11.42 min (17)

Joachim Rønsholt

10.07 min (19)

   

2

Majken Lützen

12.04 min (17)

Paolo Jensen

10.22 min (11)

   

3

Kamilla Kajbæk

12.19 min (17)

Christoffer Madsen

10.37 min (15)

   

4

Cecilie H Christensen

12.19 min (18)

Christian Dirksen

10.43 min (14)

   

5

Alma Søttrup

12.20 min (18)

Lukas Jensen

10.45 min (14)

   

6

Caroline Rødgaard

12.27 min (18)

Per H Christensen

10.54 min (14)

   

7

Mathilde Rasmussen

12.36 min (16)

Rasmus Baltzersen

10.59 min (19)

   

8

Josefine Munksdorf

12.40 min (19)

Frederik Pfeiffer

11.08 min (14)

   

9

Anna Boesen

12.46 min (20)

Sebastian Holleufer

11.12 min (12)

   

10

Kirsa Wirth

12.46 min (20)

Carsten Sillehoved

11.14 min (10)

   

11

Katja Müllertz

12.56 min (09)

Kristian Carstensen

11.14 min (19)

   

12

Olivia Kellberg

13.11 min (18)

Jonas Albertsen

11.14 min (19)

   

13

Josefine Rytter

13.12 min (07)

Michael Pedersen

11.21 min (09)

   

14

Matilde Riis

13.30 min (14)

Henrik Jørgensen

11.22 min (14)

   

15

Luna Haugaard Christensen

13.32 min (20)

Dennis Døj

11.30 min (15)

   

16

Annika Olesen

13.34 min (19)

Paul Epplea

11.31 min (15)

   

17

Tessa Strand

13.50 min (14)

Rene B Jensen

11.31 min (08)

   

18

Kristine Rasmussen

13.50 min (18)

Torben Riis

11.31 min (14)

   

19

Natasha Haugsted

13.59 min (08)

Victor Hee

11.34 min (18)

   

20

Louise Danborg

14.08 min (10)

Jan Rasmussen

11.39 min (16)

   

21

Helena Matz

14.12 min (14)

Erik G Olsen

11.50 min (08)

   

22

Josephine Müller

14.15 min (12)

Lasse Graves

11.50 min (08)

   

23

Solvejg Wulf

14.19 min (15)

Theodor Larsen

11.51 min (14)

   

24

Katrine Pedersen (AK)

14.21 min (12)

Emil Jensen

11.56 min (12)

   

25

Astrid Carlsen Risager

14.26 min (13)

Thor Jørgensen

11.56 min (13)

   

26

Nicoline Clement

14.34 min (15)

Oscar Riis

12.04 min (16)

   

27

Sofie Christensen

14.35 min (13)

Rasmus Friis

12.12 min (14)

   

28

Natascha Clausen

14.38 min (15)

David Lauritsen

12.18 min (18)

   

29

Diana Jacobsen

14.42 min (14)

Kristoffer Friis

12.20 min (11)

   

30

Laura Witt

15.02 min (14)

Magnus Goltermann

12.28 min (20)

   

31

Silje Oddsen Larsen

15.05 min (19)

Anders Vejgaard

12.33 min (21)

   

32

Daniella Shabtai Hai

15.10 min (19)

Stephan Jensen

12.38 min (13)

   

33

Annabella Schmidt

15.21 min (20)

Henrik Holmgren

12.39 min (13)

   

34

Ditte Münch

15.25 min (19)

Frederik Schou

12.40 min (14)

   

35

Filippa Maja Roug

15.43 min (18)

Henrik Graff-Nielsen

12.41 min (13)

   

36

Maya Shabtai Hai

16.00 min (19)

Henrik Schwartzbach

12.46 min (15)

   

37

Christina Riis

16.05 min (13)

Mikkel Pedersen

12.48 min (07)

   

38

Cecilie Færge

16.07 min (14)

Morten Müllertz

12.49 min (09)

   

39

Mandy Wirth

16.21 min (17)

Emil Risom

12.53 min (20)

   

40

Emma Bjørnberg Vinten

16.21 min (19)

Martin Junge

12.56 min (11)

   

41

Camilla Lindeløv

16.22 min (14)

Andreas Magne Johannesen

12.56 min (20)

   

42

Caroline Ranners

16.27 min (17)

Marcus M Jensen

13.04 min (07)

   

43

Anna Søtrup Dinesen

16.27 min (21)

Nikolaj Søndergaard

13.06 min (12)

   

44

Sophie Brønnum Carlsen

16.30 min (18)

Wodah Mohammed

13.11 min (20)

   

45

Caoline Vammen

16.41 min (14)

Mathias Matz

13.14 min (14)

   

46

Randi Carstensen

16.48 min (17)

Kasper Bonnichsen

13.14 min (14)

   

47

Naja Jensen

16.52 min (16)

Peter Dirksen

13.23 min (12)

   

48

Klara Roessl

16.54 min (13)

Lukas Bredo

13.26 min (17)

   

49

Josephine Geisshirt-Rasmussen

16.57 min (14)

Kasper Jespersen

13.27 min (21)

   

50

Ida Jespersen

17.04 min (17)

Julius Sloth

13.30 min (14)

   

51

Marie Ørum

17.30 min (07)

Lasse Brandt

13.32 min (14)

   

52

Hilde Breum

17.48 min (07)

Emil Jespersen

13.38 min (17)

   

53

Frederikke Lundberg

17.49 min (19)

Nicklas Fjeldbye

13.48 min (17)

   

54

Sarah Jansteen

17.49 min (19)

Mads Christian Eriksen

13.53 min (17)

   

55

Wilma Malou

18.07 min (19)

Jakob Slipsager

13.54 min (07)

   

56

Selina Mørch

18.07 min (19)

Sam Buasri

13.55 min (17)

   

57

Lærke Elgaard Larsen

18.39 min (15)

Peter Carstensen

13.57 min (14)

   

58

Dina Ramadani

19.40 min (18)

Rasmus Nielsen

13.59 min (09)

   

59

Emilia Mikkelsen

20.15 min (20)

Rasmus Carstensen

14.00 min (13)

   

60

Mille Holck

20.20 min (19)

Emil H Christensen

14.03 min (17)

   

61

Regina Larsen

20.24 min (06)

Simon Ronaldo Gonzales

14.13 min (18)

   

62

Jolie Hjort

21.12 min (19)

Rasmus Herløv

14.14 min (10)

   

63

Hanne Zornig

21.28 min (15)

Emil Boesen

14.14 min (14)

   

64

Lærke Seeberg Theisen

21.28 min (15)

Jesper Lützen

14.14 min (14)

   

65

   

Oliver Jensen

14.23 min (18)

   

66

   

Andreas Pedersen

14.36 min (13)

   

67

   

Hans Christian Boesen

14.44 min (19)

   

68

   

Gustav Sillehoved

14.51 min (10)

   

69

   

Jørgen Matz

14.59 min (17)

   

70

   

Matthias Østergaard

15.08 min (17)

   

71

   

Nicolai Schiøtt

15.14 min (19)

   

72

   

Marcus Raaschou

15.25 min (15)

   

73

   

Zakaria Aoulad

15.25 min (17)

   

74

   

Andreas Rønning

15.27 min (07)

   

75

   

Joel Hjort

15.30 min (20)

   

76

   

Valdemar Johannes Nielsen

15.36 min (14)

   

77

   

Lars Elgaard Larsen

15.45 min (17)

   

78

   

Sander Bach

15.50 min (16)

   

79

   

Victor Bausager

16.00 min (17)

   

80

   

Jesper Sørensen

16.15 min (13)

   

81

   

Bertil Slotsgaard

16.25 min (17)

   

82

   

Jacob Hansen

16.26 min (17)

   

83

   

Frederik W. Ravn

16.27 min (14)

   

84

   

Oskar Søtrup Dinesen

16.27 min (21)

   

85

   

Nikolai Kragh Steenberg

16.28 min (14)

   

86

   

Frederik Henriksen

16.35 min (07)

   

87

   

Carsten Zornig

16.42 min (15)

   

88

   

Tobias Zornig

16.42 min (15)

   

89

   

Noah Axelsen

16.46 min (16)

   

90

   

Johan Bach

16.49 min (07)

   

91

   

Josh Hjort

16.58 min (20)

   

92

   

Victor Coldberg

17.02 min (19)

   

93

   

Oliver Lumholgt

17.08 min (14)

   

94

   

Marcus Frisvad Mortensen

17.11 min (14)

   

95

   

Mathias Lindgaard

17.23 min (14)

   

96

   

Frederik Frimor

17.30 min (20)

   

97

   

Christopher Winther

17.41 min (20)

   

98

   

Alexander Foltmar

17.43 min (17)

   

99

   

Mikkel Sarisoy

17.50 min (17)

   

100

   

Anton Palmkvist

18.02 min (19)

   

101

   

Jacob Salling

18.04 min (19)

   

102

   

Lasse Slipsager

18.19 min (14)

   

103

   

Mathias Bennick

18.35 min (11)

   

104

   

Jonathan Vejgaard

18.38 min (21)

   

105

   

Rune Krag

18.44 min (20)

   

106

   

Mike Aagaard Hansen

19.05 min (20)

   

107

   

Andreas Hinrichsen

19.37 min (16)

   

108

   

Lars Elgaard Larsen

19.38 min (16)

   

109

   

Rasmus Qvist

19.52 min (19)

   

110

   

Andreas Andersen

20.02 min (17)

   

111

   

Kristoffer Narreboat

21.04 min (19)

   

112

   

Luka Milosevic

21.16 min (20)

   

113

   

Magnus Kær

21.22 min (15)

   

114

   

Mads Victor

21.30 min (17)

   
 

tid

Mænd

tid

   
             

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle