December måneds Harrestrup test

På endnu en perfekt løbeaften blev årets sidste test løb afviklet med godt over 20 løbere på start stregen. Det blev på mange måder en fantastisk aften, ikke mindst Joachim Rønsholt helt utrolige løb der krævede at flere ure verificerede at tiden nu også var korrekt. Joachim var dog ikke den eneste til at imponere da der i både drenge gruppen og pigegruppen blev leveret flotte tider. Hos drengen er der i år kommet nogle nye profiler som vi vil se rykke voldsomt frem på ranglisten. I et konservativt udlæg lykkedes det Magnus Golterramnn at debutere i 13.07 minutter og Wodah Mohammed viste med 13.41 minutter at der er uhørt stort potentiale i den unge dreng. Pige gruppen er ved at være ret bred og der bliver virkelig leveret sub 14 tider fra mange af de helt unge, igår lykkedes det Anna Boesen at komme ind i den gruppe med flotte 13.46 minutter. Hos pigerne blev der også løbet hurtigt i front da nytilkomne Josefine Munksdorf fik klokket 12.40 minutter og dermed løber sig ind i alletiders top-10-listen med en flot 8. plads.

Træner teamet Stephan og Per

  WR ♂ 10.07 min (Joachim 2019)          
  JWR ♂ 10.27 min (Joachim 2018)          
  UWR ♂ 10.35 min (Joachim 2016)          
  JWR + WR ♀ 11.42 min (Mia 2017)          
  UWR ♀ 12.02 min (Mia 2016)          
    Harestruptur 3354 meter
    13. Nov 11. Dec 8. Jan 12. Feb 11. Mar
  Per H Christensen 13.07 min 12.40 min      
  Cecilie H Christensen 13.07 min        
  Jan Rasmussen 13.07 min 12.56 min 12.18 min      
  Joachim Rønsholt 10.23 min 10.07 min      
  Olivia Kellberg 13.45 min        
  Jonas Albertsen   12.18 min      
  Luna Haugaard Christensen 13.53 min        
  Annika Olesen 13.42 min 13.49 min      
  Josefine Munksdorf 13.22 min 12.40 min      
  Kirsa Wirth 14.19 min 14.20 min      
  Anna Boesen 14.18 min 13.46 min      
  Magnus Golterramnn   13.07 min      
  Maya Shabtai Hai 16.00 min        
  Ditte Münch 15.25 min        
  Dina Ramadani 20.17 min        
  Jesper Lützen 16.05 min 15.59 min      
  Emil Risom 13.41 min 13.39 min      
  Wodah Mohammed 15.07 min 13.41 min      
  Emma Bjørnberg Vinten 16.21 min        
  Annabella Schmidt 16.21 min 15.59 min      
  Joel Hjort 16.38 min        
  Tobias Zornig 16.59 min 20.14 min      
  Victor Coldberg 17.02 min        
  Josh Hjort 17.06 min        
  Frederikke Lundberg 17.49 min        
  Sarah Jansteen 17.49 min        
  Anton Palmkvist 18.02 min        
  Jacob Salling 18.04 min        
  Wilma Malou 18.07 min        
  Selina Mørch 18.07 min        
  Mille Holck 20.20 min        
  Kristoffer Narreboat 21.04 min 22.10 min      
  Jolie Hjort 21.12 min        
  Oskar Søtrup Dinesen 21.13 min 21.48 min      
  Rasmus Qvist   19.52 min      
  Christopher Winter   19.58 min      
  Jonathan Vejgaard   20.12 min      
  Frederik Frimor   21.21 min      
  Anna Søtrup Dinesen   22.00 min      
  Mike Aagaard Hansen 21.13 min 22.10 min      
             
Alletiders liste Kvinder tid Mænd   tid  
1 Mia van Wagenen 11.42 min (17) Joachim Rønsholt 10.07 min (19)  
2 Majken Lützen 12.04 min (17) Paulo Jensen   10.22 min (11)  
3 Kamilla Kajbæk 12.19 min (17) Christoffer Madsen 10.37 min (15)  
4 Cecilie Christensen 12.19 min (18) Christian Dirksen 10.43 min (14)  
5 Alma Søttrup 12.20 min (18) Lukas Jensen   10.45 min (14)  
6 Caroline Rødgaard 12.27 min (18) Per H Christensen 10.54 min (14)  
7 Mathilde Rasmussen 12.36 min (16) Rasmus Baltzersen 10.59 min (19)  
8 Josefine Munksdorf 12.40 min (19) Frederik Pfeiffer 11.08 min (14)  
9 Katja Müllertz 12.56 min (09) Sebastian Holleufer 11.12 min (12)  
10 Olivia Kellberg 13.11 min (18) Carsten Sillehoved 11.14 min (10)  
11 Josefine Rytter 13.12 min (07) Kristian Carstensen 11.14 min (19)  
12 Matilde Riis 13.30 min (14) Jonas Albertsen 11.14 min (19)  
13 Annika Olesen 13.34 min (19) Michael Pedersen 11.21 min (09)  
14 Anna Boesen 13.46 min (19) Henrik Jørgensen 11.22 min (14)  
15 Tessa Strand 13.50 min (14) Dennis Døj   11.30 min (15)  
16 Kristine Rasmussen 13.50 min (18) Paul Epplea   11.31 min (15)  
17 Luna Haugaard Christensen 13.53 min (19) Rene B Jensen   11.31 min (08)  
18 Natasha Haugsted 13.59 min (08) Torben Riis   11.31 min (14)  
19 Louise Danborg 14.08 min (10) Victor Hee   11.34 min (18)  
20 Helena Matz 14.12 min (14) Jan Rasmussen 11.39 min (16)  
21 Josephine Müller 14.15 min (12) Erik G Olsen   11.50 min (08)  
22 Solvejg Wulf 14.19 min (15) Lasse Graves   11.50 min (08)  
23 Kirsa Wirth 14.19 min (19) Theodor Larsen 11.51 min (14)  
24 Katrine Pedersen (AK) 14.21 min (12) Emil Jensen   11.56 min (12)  
25 Astrid Carlsen Risager 14.26 min (13) Thor Jørgensen 11.56 min (13)  
26 Nicoline Clement 14.34 min (15) Oscar Riis   12.04 min (16)  
27 Sofie Christensen 14.35 min (13) Rasmus Friis   12.12 min (14)  
28 Natascha Clausen 14.38 min (15) David Lauritsen 12.18 min (18)  
29 Diana Jacobsen 14.42 min (14) Kristoffer Friis   12.20 min (11)  
30 Laura Witt 15.02 min (14) Stephan Jensen 12.38 min (13)  
31 Silje Oddsen Larsen 15.05 min (19) Henrik Holmgren 12.39 min (13)  
32 Daniella Shabtai Hai 15.10 min (19) Frederik Schou 12.40 min (14)  
33 Ditte Münch 15.25 min (19) Henrik Graff-Nielsen 12.41 min (13)  
34 Filippa Maja Roug 15.43 min (18) Henrik Schwartzbach 12.46 min (15)  
35 Annabella Schmidt 15.59 min (19) Mikkel Pedersen 12.48 min (07)  
36 Maya Shabtai Hai 16.00 min (19) Morten Müllertz 12.49 min (09)  
37 Christina Riis 16.05 min (13) Martin Junge   12.56 min (11)  
38 Cecilie Færge 16.07 min (14) Marcus M Jensen 13.04 min (07)  
39 Mandy Wirth 16.21 min (17) Nikolaj Søndergaard 13.06 min (12)  
40 Emma Bjørnberg Vinten 16.21 min (19) Magnus Golterramnn 13.07 min (19)  
41 Camilla Lindeløv 16.22 min (14) Mathias Matz   13.14 min (14)  
42 Caroline Ranners 16.27 min (17) Kasper Bonnichsen 13.14 min (14)  
43 Sophie Brønnum Carlsen 16.30 min (18) Peter Dirksen   13.23 min (12)  
44 Caoline Vammen 16.41 min (14) Lukas Bredo   13.26 min (17)  
45 Randi Carstensen 16.48 min (17) Julius Sloth   13.30 min (14)  
46 Naja Jensen 16.52 min (16) Lasse Brandt   13.32 min (14)  
47 Klara Roessl 16.54 min (13) Emil Jespersen 13.38 min (17)  
48 Josephine Geisshirt-Rasmussen 16.57 min (14) Emil Risom   13.39 min (19)  
49 Ida Jespersen 17.04 min (17) Wodah Mohammed 13.41 min (19)  
50 Marie Ørum 17.30 min (07) Nicklas Fjeldbye 13.48 min (17)  
51 Hilde Breum 17.48 min (07) Mads Christian Eriksen 13.53 min (17)  
52 Frederikke Lundberg 17.49 min (19) Jakob Slipsager 13.54 min (07)  
53 Sarah Jansteen 17.49 min (19) Sam Buasri   13.55 min (17)  
54 Wilma Malou 18.07 min (19) Peter Carstensen 13.57 min (14)  
55 Selina Mørch 18.07 min (19) Kasper Jespersen 13.58 min (17)  
56 Lærke Elgaard Larsen 18.39 min (15) Rasmus Nielsen 13.59 min (09)  
57 Dina Ramadani 19.40 min (18) Rasmus Carstensen 14.00 min (13)  
58 Mille Holck 20.20 min (19) Emil H Christensen 14.03 min (17)  
59 Regina Larsen 20.24 min (06) Simon Ronaldo Gonzales 14.13 min (18)  
60 Jolie Hjort 21.12 min (19) Rasmus Herløv   14.14 min (10)  
61 Hanne Zornig 21.28 min (15) Emil Boesen   14.14 min (14)  
62 Lærke Seeberg Theisen 21.28 min (15) Jesper Lützen   14.14 min (14)  
63 Anna Søtrup Dinesen 22.00 min (19) Oliver Jensen   14.23 min (18)  
64     Andreas Pedersen 14.36 min (13)  
65     Hans Christian Boesen 14.44 min (19)  
66     Gustav Sillehoved 14.51 min (10)  
67     Jørgen Matz   14.59 min (17)  
68     Matthias Østergaard 15.08 min (17)  
69     Nicolai Schiøtt   15.14 min (19)  
70     Marcus Raaschou 15.25 min (15)  
71     Zakaria Aoulad 15.25 min (17)  
72     Andreas Rønning 15.27 min (07)  
73     Valdemar Johannes Nielsen 15.36 min (14)  
74     Lars Elgaard Larsen 15.45 min (17)  
75     Sander Bach   15.50 min (16)  
76     Victor Bausager 16.00 min (17)  
77     Jesper Sørensen 16.15 min (13)  
78     Bertil Slotsgaard 16.25 min (17)  
79     Jacob Hansen   16.26 min (17)  
80     Frederik W. Ravn 16.27 min (14)  
81     Nikolai Kragh Steenberg 16.28 min (14)  
82     Frederik Henriksen 16.35 min (07)  
83     Joel Hjort   16.38 min (19)  
84     Carsten Zornig   16.42 min (15)  
85     Tobias Zornig   16.42 min (15)  
86     Noah Axelsen   16.46 min (16)  
87     Johan Bach   16.49 min (07)  
88     Victor Coldberg 17.02 min (19)  
89     Josh Hjort   17.06 min (19)  
90     Oliver Lumholgt 17.08 min (14)  
91     Marcus Frisvad Mortensen 17.11 min (14)  
92     Mathias Lindgaard 17.23 min (14)  
93     Alexander Foltmar 17.43 min (17)  
94     Mikkel Sarisoy   17.50 min (17)  
95     Anton Palmkvist 18.02 min (19)  
96     Jacob Salling   18.04 min (19)  
97     Lasse Slipsager 18.19 min (14)  
98     Mathias Bennick 18.35 min (11)  
99     Andreas Hinrichsen 19.37 min (16)  
100     Lars Elgaard Larsen 19.38 min (16)  
101     Rasmus Qvist   19.52 min (19)  
102     Christopher Vinter 19.58 min (19)  
103     Andreas Andersen 20.02 min (17)  
104     Jonathan Vejgaard 20.12 min (19)  
105     Kristoffer Narreboat 21.04 min (19)  
106     Oskar Søtrup Dinesen 21.13 min (19)  
107     Mike Aagaard Hansen 21.13 min (19)  
108     Frederik Frimor 21.21 min (19)  
109     Magnus Kær   21.22 min (15)  
110     Mads Victor   21.30 min (17)  
             
 
 

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle