Årets første Harrestrup test

November er også ensbetydende med at årets Harestrup test serie løb er skudt igang. I år var opbakningen rigtig stor og med 33 løbere i mål var vi kun et par stykker fra at slå denne rekord, men måske kommer den senere på sæsonen. Med omkring 20 debutanter på ruten, så er der basis for at kunne opleve en intenst kamp mod uret i løbet af sæsonen for at kunne overgå sig selv fra forrige test løb. Dette var der en del af de rutinerede der allerede benyttede denne november dag til og den unge pige grupper banker hårdt på for at komme ind i top ti på alletiders listen. Luna Haugaard Christensen fik has på en sub 14 tid og både Kirsa Wirth og Anna Boesen er ikke langt fra at gøre hende selvskab.

Sidste år lagde Joachim Rønsholt ud med en fantom tid og i år skulle ikke være nogen undtagelse, kort efter startskuddet havde Joachim allerede skaffet sig et stort forspring som blot blev større og større. I et sololøb fik Joachim endnu engang løbet en flot PR hjem, men desværre var uret ikke nådig mod Joachim, da blot 1 sekund skilte dette fantom løb fra Paolos verdensrekord helt tilbage fra 2011.

Alt i alt en god start på sæsonen med mange deltagere, en del der er godt igang med sæsonen, men også en gruppe der er helt bevist om at november/december er muligheden for at lave noget grundform opbygning og ikke helt er oppe i deres PR tempo så tidligt på sæsonen.

Træner teamet Stephan og Per

 
  WR ♂ 10.22 min (Paulo 2011)          
  JWR ♂ 10.27 min (Joachim 2018)          
  UWR ♂ 10.35 min (Joachim 2016)          
  JWR + WR ♀ 11.42 min (Mia 2017)          
  UWR ♀ 12.02 min (Mia 2016)          
    Harrestruptur 3354 meter
    13. Nov 11. Dec 8. Jan 12. Feb 11. Mar
  Per H Christensen 13.07 min        
  Cecilie H Christensen 13.07 min        
  Jan Rasmussen 13.07 min 12.56 min        
  Joachim Rønsholt 10.23 min        
  Olivia Kellberg 13.45 min        
  Luna Haugaard Christensen 13.53 min        
  Annika Olesen 13.42 min        
  Josefine Munksdorf 13.22 min        
  Kirsa Wirth 14.19 min        
  Anna Boesen 14.18 min        
  Maya Shabtai Hai 16.00 min        
  Ditte Münch 15.25 min        
  Dina Ramadani 20.17 min        
  Jesper Lützen 16.05 min        
  Emil Risom 13.41 min        
  Wodah Mohammed 15.07 min        
  Emma Bjørnberg Vinten 16.21 min        
  Annabella Schmidt 16.21 min        
  Joel Hjort 16.38 min        
  Tobias Zornig 16.59 min        
  Victor Coldberg 17.02 min        
  Josh Hjort 17.06 min        
  Frederikke Lundberg 17.49 min        
  Sarah Jansteen 17.49 min        
  Anton Palmkvist 18.02 min        
  Jacob Salling 18.04 min        
  Wilma Malou 18.07 min        
  Selina Mørch 18.07 min        
  Mille Holck 20.20 min        
  Kristoffer Narreboat 21.04 min        
  Jolie Hjort 21.12 min        
  Oskar Søtrup Dinesen 21.13 min        
  Mike Aagaard Hansen 21.13 min        
             
  Alletiders liste          
  Kvinder tid Mænd   tid  
1 Mia van Wagenen 11.42 min (17) Paolo Jensen   10.22 min (11)
2 Majken Lützen 12.04 min (17) Joachim Rønsholt 10.23 min (19)
3 Kamilla Kajbæk 12.19 min (17) Christoffer Madsen 10.37 min (15)
4 Cecilie Christensen 12.19 min (18) Christian Dirksen 10.43 min (14)
5 Alma Søttrup 12.20 min (18) Lukas Jensen   10.45 min (14)
6 Caroline Rødgaard 12.27 min (18) Per H Christensen 10.54 min (14)
7 Mathilde Rasmussen 12.36 min (16) Rasmus Baltzersen 10.59 min (19)
8 Katja Müllertz 12.56 min (09) Frederik Pfeiffer 11.08 min (14)
9 Olivia Kellberg 13.11 min (18) Sebastian Holleufer 11.12 min (12)
10 Josefine Rytter 13.12 min (07) Carsten Sillehoved 11.14 min (10)
11 Josefine Munksdorf 13.22 min (19) Kristian Carstensen 11.14 min (19)
12 Matilde Riis 13.30 min (14) Jonas Albertsen 11.14 min (19)
13 Annika Olesen 13.34 min (19) Michael Pedersen 11.21 min (09)
14 Tessa Strand 13.50 min (14) Henrik Jørgensen 11.22 min (14)
15 Kristine Rasmussen 13.50 min (18) Dennis Døj   11.30 min (15)
16 Luna Haugaard Christensen 13.53 min (19) Paul Epplea   11.31 min (15)
17 Natasha Haugsted 13.59 min (08) Rene B Jensen 11.31 min (08)
18 Louise Danborg 14.08 min (10) Torben Riis   11.31 min (14)
19 Helena Matz 14.12 min (14) Victor Hee   11.34 min (18)
20 Josephine Müller 14.15 min (12) Jan Rasmussen 11.39 min (16)
21 Anna Boesen 14.18 min (19) Erik G Olsen   11.50 min (08)
22 Solvejg Wulf 14.19 min (15) Lasse Graves   11.50 min (08)
23 Kirsa Wirth 14.19 min (19) Theodor Larsen 11.51 min (14)
24 Katrine Pedersen (AK) 14.21 min (12) Emil Jensen   11.56 min (12)
25 Astrid Carlsen Risager 14.26 min (13) Thor Jørgensen 11.56 min (13)
26 Nicoline Clement 14.34 min (15) Oscar Riis   12.04 min (16)
27 Sofie Christensen 14.35 min (13) Rasmus Friis   12.12 min (14)
28 Natascha Clausen 14.38 min (15) David Lauritsen 12.18 min (18)
29 Diana Jacobsen 14.42 min (14) Kristoffer Friis 12.20 min (11)
30 Laura Witt 15.02 min (14) Stephan Jensen 12.38 min (13)
31 Silje Oddsen Larsen 15.05 min (19) Henrik Holmgren 12.39 min (13)
32 Daniella Shabtai Hai 15.10 min (19) Frederik Schou 12.40 min (14)
33 Ditte Münch 15.25 min (19) Henrik Graff-Nielsen 12.41 min (13)
34 Filippa Maja Roug 15.43 min (18) Henrik Schwartzbach 12.46 min (15)
35 Maya Shabtai Hai 16.00 min (19) Mikkel Pedersen 12.48 min (07)
36 Christina Riis 16.05 min (13) Morten Müllertz 12.49 min (09)
37 Cecilie Færge 16.07 min (14) Martin Junge   12.56 min (11)
38 Mandy Wirth 16.21 min (17) Marcus M Jensen 13.04 min (07)
39 Emma Bjørnberg Vinten 16.21 min (19) Nikolaj Søndergaard 13.06 min (12)
40 Annabella Schmidt 16.21 min (19) Mathias Matz   13.14 min (14)
41 Camilla Lindeløv 16.22 min (14) Kasper Bonnichsen 13.14 min (14)
42 Caroline Ranners 16.27 min (17) Peter Dirksen   13.23 min (12)
43 Sophie Brønnum Carlsen 16.30 min (18) Lukas Bredo   13.26 min (17)
44 Caoline Vammen 16.41 min (14) Julius Sloth   13.30 min (14)
45 Randi Carstensen 16.48 min (17) Lasse Brandt   13.32 min (14)
46 Naja Jensen 16.52 min (16) Emil Jespersen 13.38 min (17)
47 Klara Roessl 16.54 min (13) Emil Risom   13.41 min (19)
48 Josephine Geisshirt-Rasmussen 16.57 min (14) Nicklas Fjeldbye 13.48 min (17)
49 Ida Jespersen 17.04 min (17) Mads Christian Eriksen 13.53 min (17)
50 Marie Ørum 17.30 min (07) Jakob Slipsager 13.54 min (07)
51 Hilde Breum 17.48 min (07) Sam Buasri   13.55 min (17)
52 Frederikke Lundberg 17.49 min (19) Peter Carstensen 13.57 min (14)
53 Sarah Jansteen 17.49 min (19) Kasper Jespersen 13.58 min (17)
54 Wilma Malou 18.07 min (19) Rasmus Nielsen 13.59 min (09)
55 Selina Mørch 18.07 min (19) Rasmus Carstensen 14.00 min (13)
56 Lærke Elgaard Larsen 18.39 min (15) Emil H Christensen 14.03 min (17)
57 Dina Ramadani 19.40 min (18) Simon Ronaldo Gonzales 14.13 min (18)
58 Mille Holck 20.20 min (19) Rasmus Herløv 14.14 min (10)
59 Regina Larsen 20.24 min (06) Emil Boesen   14.14 min (14)
60 Jolie Hjort 21.12 min (19) Jesper Lützen   14.14 min (14)
61 Hanne Zornig 21.28 min (15) Oliver Jensen   14.23 min (18)
62 Lærke Seeberg Theisen 21.28 min (15) Andreas Pedersen 14.36 min (13)
63     Hans Christian Boesen 14.44 min (19)
64     Gustav Sillehoved 14.51 min (10)
65     Jørgen Matz   14.59 min (17)
66     Wodah Mohammed 15.07 min (19)
67     Matthias Østergaard 15.08 min (17)
68     Nicolai Schiøtt 15.14 min (19)
69     Marcus Raaschou 15.25 min (15)
70     Zakaria Aoulad 15.25 min (17)
71     Andreas Rønning 15.27 min (07)
72     Valdemar Johannes Nielsen 15.36 min (14)
73     Lars Elgaard Larsen 15.45 min (17)
74     Sander Bach   15.50 min (16)
75     Victor Bausager 16.00 min (17)
76     Jesper Sørensen 16.15 min (13)
77     Bertil Slotsgaard 16.25 min (17)
78     Jacob Hansen   16.26 min (17)
79     Frederik W. Ravn 16.27 min (14)
80     Nikolai Kragh Steenberg 16.28 min (14)
81     Frederik Henriksen 16.35 min (07)
82     Joel Hjort   16.38 min (19)
83     Carsten Zornig 16.42 min (15)
84     Tobias Zornig   16.42 min (15)
85     Noah Axelsen   16.46 min (16)
86     Johan Bach   16.49 min (07)
87     Victor Coldberg 17.02 min (19)
88     Josh Hjort   17.06 min (19)
89     Oliver Lumholgt 17.08 min (14)
90     Marcus Frisvad Mortensen 17.11 min (14)
91     Mathias Lindgaard 17.23 min (14)
92     Alexander Foltmar 17.43 min (17)
93     Mikkel Sarisoy 17.50 min (17)
94     Anton Palmkvist 18.02 min (19)
95     Jacob Salling   18.04 min (19)
96     Lasse Slipsager 18.19 min (14)
97     Mathias Bennick 18.35 min (11)
98     Andreas Hinrichsen 19.37 min (16)
99     Lars Elgaard Larsen 19.38 min (16)
100     Andreas Andersen 20.02 min (17)
101     Kristoffer Narreboat 21.04 min (19)
102     Oskar Søtrup Dinesen 21.13 min (19)
103     Mike Aagaard Hansen 21.13 min (19)
104     Magnus Kær   21.22 min (15)
105     Mads Victor   21.30 min (17)