Atletikmærke uddeles

Atletikmærker 2018

Drenge og piger indtil 13 år

Vi samler op på Atletikmærket inden jul. For at få et mærke skal man have lavet et spring, et kast og 2 løb. Mærket findes i guld, sølv og bronze og alle får et diplom.

Alle resultater i 2018 er sat op på et ark og der tildeles point ud for hver disciplin, man har deltaget i. De fire øvelser der giver flest point, er dem der bliver lagt sammen til en sum og derefter går man ind og finder ud af hvilket mærke, der skal uddeles.

Følgende point skal opnås for at få udleveret guld, sølv, bronze eller et diplom.

Pointkrav.


 

Bronze

Sølv

Guld

-9 år

1000

2400

3600

10 år

1000

2300

3500

11 år

1100

2400

3600

12 år

1000

2000

3000

13 år

1100

2200

3200

Følgende har opnået mærker, disse vil blive uddelt ved en af de sidste træningsaftner inden jul, hvor der også vil være lidt hygge.


 

Mandag den 17. dec. på hedegårdsskolen.

Tirsdag den 18. dec. i sundhedshuset.

2010:       

 

Elias Spiller                                     1802 p        bronze

Frederik Broksche                            2639 p        sølv                             

2009:         

Eva Hasløv                                     2028 p        bronze

 

Amalie G Færge                               1962 p        bronze

Emilia Mikkelsen                              2586 p        sølv

2008:         

Ida Sønderskov                               1644 p        bronze

Dina Ramadani                                2287 p        bronze

Annika H Nielsen                              2707 p        sølv

Otto Jørgensen                                3231 p        sølv

Karl Emil Søttrup                             2903 p        sølv

Mikkel Højen                                   1827 p        bronze

Wilfred Stensgaard                           896 p          diplom

Andreas Andersen                            2141 p        bronze

Oliver H Jensen                               2101 p        bronze

2007:         

Dagmar Karlsen                               2159 p        bronze

 

Maja Auerbach-Lind                          2973 p        sølv

Frederikke Lundberg                         3327 p        sølv

Sarah J Eskesen                              3514 p        sølv

August Christensen                           4174 p        guld

Philip Brusch-Madsen                       3668 p        guld

Anna Toft Boesen                             3444 p        sølv

2006:         

Anton Søttrup                                  593 p          diplom

 

Alexander Foltmar                            1819 p        bronze

Kirsa Wirth                                      2732 p        sølv

2005:        

Ditte Münck                                    1047 p.       diplom

 

Annika Olesen                                 2682 p        sølv

Lærke E Larsen                                3005 p        sølv

Stine Tingbæk                                 2886 p        sølv

Filippa Roug                                    2885 p        sølv

Ashley Gnanogoh                             3696 p        guld

Daniel Bisgaard                               3282 p        guld

Mathias Højen                                 2546 p        sølv

Bertil Slotsgaard                              2303 p        sølv

Rasmus E Petersen                           1246 p        bronze



 

 

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle