Aden runde af Harrestrup test


Den skarpsindige vil allerede have undret sig over om årets Harrestrup test løb var blevet corona aflyst, men nej de lever skam i bedste velgående. Her i december bliver så både november og december løbet refereret.

Vi havde en fin opstart i november hvor tempo måske ikke nåede tidligere tiders niveau, men vi var også lige startet op for alvor efter en måneds rolig træning. Dog skal Andreas Magne Johannesen da fremhæves fra november løbet hvor han lagde ud med en 2 minutters forbedring i forhold til sidste forårs runde. Tiden er allerede forældet da Andreas igen i december gav den endnu et ordentligt tryk nedad og fik med tiden 12.56 min brudt en af de magiske grænser. 13 minutters grænsen er måske nok på drenge siden vigtig, men for pigerne er det også samtidig en velkommen til alletiders top10. Dette formåede de unge piger Anna Boesen og Kirsa Wirth begge på denne flotte december dag, da de holdt et godt pace hele vejen og kom begge ind på 12.46 min. Det skal blive spænende at se hvad de næste måneders testløb skal bringe for den unge pige gruppe, men vi skal ikke helt glemme drengene. Jeg tror allerede januar løbet kan bringe en tid under 11 minutter, så Jonas og Kristian – nu er udfordringen kastet.

Per

WR 10.07 min (Joachim 2019)

         

JWR 10.27 min (Joachim 2018)

         

UWR 10.35 min (Joachim 2016)

         

JWR + WR 11.42 min (Mia 2017)

         

UWR 12.02 min (Mia 2016)

         
 

Harestruptur 3354 meter

 

4. Nov

2. Dec

6. Jan

3. Feb

3. Mar

Per H Christensen

 

12.46 min

 

Cecilie H Christensen

     

Jan Rasmussen

13.26 min

12.26 min

 

Alma Søttrup

18.15 min

14.11 min

 

Kristian Carstensen

11.17 min

   

Majken Lützen

18.15 min

14.11 min

 

Jonas Albertsen

11.20 min

12.56 min

 

Luna Haugaard Christensen

     

Annika Olesen

16.54 min

   

Josefine Munksdorf

     

Kirsa Wirth

14.06 min

12.46 min

 

Anna Boesen

13.21 min

12.46 min

 

Ditte Münch

 

16.09 min

 

Jesper Lützen

17.06 min

16.10 min

 

Andreas Magne Johannesen

14.04 min

12.56 min

 

Wodah Mohammed

     

Annabella Schmidt

 

15.21 min

 

           

Alletiders liste

         

Kvinder

tid

Mænd

 

tid

 

Mia van Wagenen

11.42 min (17)

Joachim Rønsholt

 

10.07 min (19)

 

Majken Lützen

12.04 min (17)

Paolo Jensen

 

10.22 min (11)

 

Kamilla Kajbæk

12.19 min (17)

Christoffer Madsen

 

10.37 min (15)

 

Cecilie H Christensen

12.19 min (18)

Christian Dirksen

 

10.43 min (14)

 

Alma Søttrup

12.20 min (18)

Lukas Jensen

 

10.45 min (14)

 

Caroline Rødgaard

12.27 min (18)

Per H Christensen

 

10.54 min (14)

 

Mathilde Rasmussen

12.36 min (16)

Rasmus Baltzersen

 

10.59 min (19)

 

Josefine Munksdorf

12.40 min (19)

Frederik Pfeiffer

 

11.08 min (14)

 

Anna Boesen

12.46 min (20)

Sebastian Holleufer

 

11.12 min (12)

 

Kirsa Wirth

12.46 min (20)

Carsten Sillehoved

 

11.14 min (10)

 

Katja Müllertz

12.56 min (09)

Kristian Carstensen

 

11.14 min (19)

 

Olivia Kellberg

13.11 min (18)

Jonas Albertsen

 

11.14 min (19)

 

Josefine Rytter

13.12 min (07)

Michael Pedersen

 

11.21 min (09)

 

Matilde Riis

13.30 min (14)

Henrik Jørgensen

 

11.22 min (14)

 

Luna Haugaard Christensen

13.32 min (20)

Dennis Døj

 

11.30 min (15)

 

Annika Olesen

13.34 min (19)

Paul Epplea

 

11.31 min (15)

 

Tessa Strand

13.50 min (14)

Rene B Jensen

 

11.31 min (08)

 

Kristine Rasmussen

13.50 min (18)

Torben Riis

 

11.31 min (14)

 

Natasha Haugsted

13.59 min (08)

Victor Hee

 

11.34 min (18)

 

Louise Danborg

14.08 min (10)

Jan Rasmussen

 

11.39 min (16)

 

Helena Matz

14.12 min (14)

Erik G Olsen

 

11.50 min (08)

 

Josephine Müller

14.15 min (12)

Lasse Graves

 

11.50 min (08)

 

Solvejg Wulf

14.19 min (15)

Theodor Larsen

 

11.51 min (14)

 

Katrine Pedersen (AK)

14.21 min (12)

Emil Jensen

 

11.56 min (12)

 

Astrid Carlsen Risager

14.26 min (13)

Thor Jørgensen

 

11.56 min (13)

 

Nicoline Clement

14.34 min (15)

Oscar Riis

 

12.04 min (16)

 

Sofie Christensen

14.35 min (13)

Rasmus Friis

 

12.12 min (14)

 

Natascha Clausen

14.38 min (15)

David Lauritsen

 

12.18 min (18)

 

Diana Jacobsen

14.42 min (14)

Kristoffer Friis

 

12.20 min (11)

 

Laura Witt

15.02 min (14)

Magnus Goltermann

12.28 min (20)

 

Silje Oddsen Larsen

15.05 min (19)

Stephan Jensen

 

12.38 min (13)

 

Daniella Shabtai Hai

15.10 min (19)

Henrik Holmgren

 

12.39 min (13)

 

Annabella Schmidt

15.21 min (20)

Frederik Schou

 

12.40 min (14)

 

Ditte Münch

15.25 min (19)

Henrik Graff-Nielsen

 

12.41 min (13)

 

Filippa Maja Roug

15.43 min (18)

Henrik Schwartzbach

12.46 min (15)

 

Maya Shabtai Hai

16.00 min (19)

Mikkel Pedersen

 

12.48 min (07)

 

Christina Riis

16.05 min (13)

Morten Müllertz

 

12.49 min (09)

 

Cecilie Færge

16.07 min (14)

Emil Risom

 

12.53 min (20)

 

Mandy Wirth

16.21 min (17)

Martin Junge

 

12.56 min (11)

 

Emma Bjørnberg Vinten

16.21 min (19)

Andreas Magne Johannesen

12.56 min (20)

 

Camilla Lindeløv

16.22 min (14)

Marcus M Jensen

 

13.04 min (07)

 

Caroline Ranners

16.27 min (17)

Nikolaj Søndergaard

 

13.06 min (12)

 

Sophie Brønnum Carlsen

16.30 min (18)

Wodah Mohammed

 

13.11 min (20)

 

Caoline Vammen

16.41 min (14)

Mathias Matz

 

13.14 min (14)

 

Randi Carstensen

16.48 min (17)

Kasper Bonnichsen

 

13.14 min (14)

 

Naja Jensen

16.52 min (16)

Peter Dirksen

 

13.23 min (12)

 

Klara Roessl

16.54 min (13)

Lukas Bredo

 

13.26 min (17)

 

Josephine Geisshirt-Rasmussen

16.57 min (14)

Julius Sloth

 

13.30 min (14)

 

Ida Jespersen

17.04 min (17)

Lasse Brandt

 

13.32 min (14)

 

Marie Ørum

17.30 min (07)

Emil Jespersen

 

13.38 min (17)

 

Hilde Breum

17.48 min (07)

Nicklas Fjeldbye

 

13.48 min (17)

 

Frederikke Lundberg

17.49 min (19)

Mads Christian Eriksen

13.53 min (17)

 

Sarah Jansteen

17.49 min (19)

Jakob Slipsager

 

13.54 min (07)

 

Wilma Malou

18.07 min (19)

Sam Buasri

 

13.55 min (17)

 

Selina Mørch

18.07 min (19)

Peter Carstensen

 

13.57 min (14)

 

Anna Søtrup Dinesen

18.32 min (20)

Kasper Jespersen

 

13.58 min (17)

 

Lærke Elgaard Larsen

18.39 min (15)

Rasmus Nielsen

 

13.59 min (09)

 

Dina Ramadani

19.40 min (18)

Rasmus Carstensen

14.00 min (13)

 

Emilia Mikkelsen

20.15 min (20)

Emil H Christensen

 

14.03 min (17)

 

Mille Holck

20.20 min (19)

Simon Ronaldo Gonzales

14.13 min (18)

 

Regina Larsen

20.24 min (06)

Rasmus Herløv

 

14.14 min (10)

 

Jolie Hjort

21.12 min (19)

Emil Boesen

 

14.14 min (14)

 

Hanne Zornig

21.28 min (15)

Jesper Lützen

 

14.14 min (14)

 

Lærke Seeberg Theisen

21.28 min (15)

Oliver Jensen

 

14.23 min (18)

 
   

Andreas Pedersen

 

14.36 min (13)

 
   

Hans Christian Boesen

14.44 min (19)

 
   

Gustav Sillehoved

 

14.51 min (10)

 
   

Jørgen Matz

 

14.59 min (17)

 
   

Matthias Østergaard

15.08 min (17)

 
   

Nicolai Schiøtt

 

15.14 min (19)

 
   

Marcus Raaschou

 

15.25 min (15)

 
   

Zakaria Aoulad

 

15.25 min (17)

 
   

Andreas Rønning

 

15.27 min (07)

 
   

Joel Hjort

 

15.30 min (20)

 
   

Valdemar Johannes Nielsen

15.36 min (14)

 
   

Lars Elgaard Larsen

 

15.45 min (17)

 
   

Sander Bach

 

15.50 min (16)

 
   

Victor Bausager

 

16.00 min (17)

 
   

Jesper Sørensen

 

16.15 min (13)

 
   

Bertil Slotsgaard

 

16.25 min (17)

 
   

Jacob Hansen

 

16.26 min (17)

 
   

Frederik W. Ravn

 

16.27 min (14)

 
   

Nikolai Kragh Steenberg

16.28 min (14)

 
   

Frederik Henriksen

 

16.35 min (07)

 
   

Carsten Zornig

 

16.42 min (15)

 
   

Tobias Zornig

 

16.42 min (15)

 
   

Noah Axelsen

 

16.46 min (16)

 
   

Johan Bach

 

16.49 min (07)

 
   

Josh Hjort

 

16.58 min (20)

 
   

Victor Coldberg

 

17.02 min (19)

 
   

Oliver Lumholgt

 

17.08 min (14)

 
   

Marcus Frisvad Mortensen

17.11 min (14)

 
   

Mathias Lindgaard

 

17.23 min (14)

 
   

Frederik Frimor

 

17.30 min (20)

 
   

Christopher Winther

 

17.41 min (20)

 
   

Alexander Foltmar

 

17.43 min (17)

 
   

Mikkel Sarisoy

 

17.50 min (17)

 
   

Anton Palmkvist

 

18.02 min (19)

 
   

Jacob Salling

 

18.04 min (19)

 
   

Lasse Slipsager

 

18.19 min (14)

 
   

Oskar Søtrup Dinesen

18.32 min (20)

 
   

Mathias Bennick

 

18.35 min (11)

 
   

Rune Krag

 

18.44 min (20)

 
   

Mike Aagaard Hansen

19.05 min (20)

 
   

Andreas Hinrichsen

 

19.37 min (16)

 
   

Lars Elgaard Larsen

 

19.38 min (16)

 
   

Rasmus Qvist

 

19.52 min (19)

 
   

Andreas Andersen

 

20.02 min (17)

 
   

Jonathan Vejgaard

 

20.12 min (19)

 
   

Kristoffer Narreboat

 

21.04 min (19)

 
   

Luka Milosevic

 

21.16 min (20)

 
   

Magnus Kær

 

21.22 min (15)

 
   

Mads Victor

 

21.30 min (17)

 
             

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle