Tredje runde af Harestrupløbet

Det var med relativ begrænsede forventninger at 2019 blev skudt igang med en harestrup test allerede den 2. januar. Dog skulle det vise sig at hele gruppen har holdt niveauet hen over juleferien og der blev præsteret rigtig flotte resultater fra samtlige løbere. Alle ligger inden for ganske få sekunder af tidligere præstationer og det lykkedes faktisk for hele 6 udøvere at få personlige rekorder med hjem. En af disse var ikke uventet Rasmus Baltzersen der lige havde tid til et enkelt Harestrup test løb inden turen igen går mod Vejle. Med den flotte tid 10.59 min så blev en af de vigtige grænser også brudt som den blot syvende løber gennem løbets historie.

Dagens fidusbamse er ”stabilitet” da alle bare tager dette test løb super alvorligt og gang på gang præsterer resultater helt i top. Det er en fornøjelse for træner teamet at være vidne til denne seriøsitet og vi ser positivt og med store forhåbninger frem mod resten af 2019.

Træner teamet Torben, Stephan og Per

  WR ♂  10.22 min (Paulo 2011)
JWR ♂  10.27 min (Joachim 2018)
UWR ♂  10.35 min (Joachim 2016)
JWR + WR ♀  11.42 min (Mia 2017)
UWR ♀  12.02 min (Mia 2016)
Harestruptur 3354 meter
7. Nov 5. Dec 2. Jan 
Kamilla Kajbæk 14.38 min 14.45 min 14.59 min 14.58 min 15.00 min
Per H Christensen 12.32 min 12.25 min 12.41 min
Cecilie H Christensen 12.19 min 12.32 min 12.28 min 12.25 min 12.36 min 12.41 min
Jan Rasmussen 11.57 min 11.41 min 11.58 min
Caroline Rødgaard   12.52 min 12.52 min
Joachim Rønsholt 10.27 min    
Alma Søttrup     13.09 min
Kristian Carstensen   11.38 min  
Matilde Riis   14.33 min 14.26 min
Torben Riis 12.10 min   12.35 min
Majken Lützen 12.10 min 12.26 min 12.29 min
Mathilde Rasmussen 13.36 min 14.30 min 13.36 min 15.05 min 13.39 min 16.29 min
Rasmus Baltzersen     10.59 min
Katja Müllertz 13.37 min 14.13 min 14.22 min 14.46 min  
Jonas Albertsen 12.10 min 11.59 min 11.53 min
Victor Hee 11.34 min 12.26 min  
Olivia Kellberg   13.11 min 13.14 min
Daniella Shabtai Hai     15.10 min
Ditte Münch 16.20 min 17.48 min  
Luna Haugaard Christensen 15.18 min   15.07 min
Jesper Lützen 16.24 min   17.19 min
Silje Oddsen Larsen     15.05 min
Annika Olesen 14.52 min 14.20 min 14.05 min
Maya Shabtai Hai     17.16 min
Hans Christian Boesen   15.28 min  
Kirsa Wirth 15.21 min   15.27 min
Anna Boesen 15.20 min 15.28 min 15.26 min
Alletiders liste Kvinder tid Mænd tid
1 Mia van Wagenen 11.42 min  (17) Paolo Jensen 10.22 min  (11)
2 Majken Lützen 12.04 min  (17) Joachim Rønsholt 10.27 min  (18)
3 Kamilla Kajbæk 12.19 min  (17) Christoffer Madsen 10.37 min  (15)
4 Cecilie Christensen 12.19 min  (18) Christian Dirksen 10.43 min  (14)
5 Alma Søttrup 12.20 min  (18) Lukas Jensen 10.45 min  (14)
6 Caroline Rødgaard 12.27 min  (18) Per H Christensen 10.54 min  (14)
7 Mathilde Rasmussen 12.36 min  (16) Rasmus Baltzersen 10.59 min  (19)
8 Katja Müllertz 12.56 min  (09) Frederik Pfeiffer 11.08 min  (14)
9 Olivia Kellberg 13.11 min  (18) Sebastian Holleufer 11.12 min  (12)
10 Josefine Rytter 13.12 min  (07) Carsten Sillehoved 11.14 min  (10)
11 Matilde Riis 13.30 min  (14) Michael Pedersen 11.21 min  (09)
12 Tessa Strand 13.50 min  (14) Henrik Jørgensen 11.22 min  (14)
13 Kristine Rasmussen 13.50 min  (18) Dennis Døj 11.30 min  (15)
14 Natasha Haugsted 13.59 min  (08) Paul Epplea 11.31 min  (15)
15 Annika Olesen 14.05 min  (19) Rene B Jensen 11.31 min  (08)
16 Louise Danborg 14.08 min  (10) Torben Riis 11.31 min  (14)
17 Helena Matz 14.12 min  (14) Kristian Carstensen 11.34 min  (17)
18 Josephine Müller 14.15 min  (12) Victor Hee 11.34 min  (18)
19 Solvejg Wulf 14.19 min  (15) Jan Rasmussen 11.39 min  (16)
20 Katrine Pedersen (AK) 14.21 min  (12) Erik G Olsen 11.50 min  (08)
21 Astrid Carlsen Risager 14.26 min  (13) Lasse Graves 11.50 min  (08)
22 Nicoline Clement 14.34 min  (15) Theodor Larsen 11.51 min  (14)
23 Sofie Christensen 14.35 min  (13) Jonas Albertsen 11.53 min  (19)
24 Natascha Clausen 14.38 min  (15) Emil Jensen 11.56 min  (12)
25 Diana Jacobsen 14.42 min  (14) Thor Jørgensen 11.56 min  (13)
26 Laura Witt 15.02 min  (14) Oscar Riis 12.04 min  (16)
27 Silje Oddsen Larsen 15.05 min  (19) Rasmus Friis 12.12 min  (14)
28 Luna Haugaard Christensen 15.07 min  (19) David Lauritsen 12.18 min  (18)
29 Daniella Shabtai Hai 15.10 min  (19) Kristoffer Friis 12.20 min  (11)
30 Anna Boesen 15.20 min  (18) Stephan Jensen 12.38 min  (13)
31 Kirsa Wirth 15.21 min  (18) Henrik Holmgren 12.39 min  (13)
32 Filippa Maja Roug 15.43 min  (18) Frederik Schou 12.40 min  (14)
33 Maya Shabtai Hai 16.01 min  (17) Henrik Graff-Nielsen 12.41 min  (13)
34 Christina Riis 16.05 min  (13) Henrik Schwartzbach 12.46 min  (15)
35 Cecilie Færge 16.07 min  (14) Mikkel Pedersen 12.48 min  (07)
36 Ditte Münch 16.20 min  (18) Morten Müllertz 12.49 min  (09)
37 Mandy Wirth 16.21 min  (17) Martin Junge 12.56 min  (11)
38 Camilla Lindeløv 16.22 min  (14) Marcus M Jensen 13.04 min  (07)
39 Caroline Ranners 16.27 min  (17) Nikolaj Søndergaard 13.06 min  (12)
40 Sophie Brønnum Carlsen 16.30 min  (18) Mathias Matz 13.14 min  (14)
41 Caoline Vammen 16.41 min  (14) Kasper Bonnichsen 13.14 min  (14)
42 Randi Carstensen 16.48 min  (17) Peter Dirksen 13.23 min  (12)
43 Naja Jensen 16.52 min  (16) Lukas Bredo 13.26 min  (17)
44 Klara Roessl 16.54 min  (13) Julius Sloth 13.30 min  (14)
45 Josephine Geisshirt-Rasmussen 16.57 min  (14) Lasse Brandt 13.32 min  (14)
46 Ida Jespersen 17.04 min  (17) Emil Jespersen 13.38 min  (17)
47 Marie Ørum 17.30 min  (07) Nicklas Fjeldbye 13.48 min  (17)
48 Hilde Breum 17.48 min  (07) Mads Christian Eriksen 13.53 min  (17)
49 Lærke Elgaard Larsen 18.39 min  (15) Jakob Slipsager 13.54 min  (07)
50 Dina Ramadani 19.40 min  (18) Sam Buasri 13.55 min  (17)
51 Regina Larsen 20.24 min  (06) Peter Carstensen 13.57 min  (14)
52 Hanne Zornig 21.28 min  (15) Kasper Jespersen 13.58 min  (17)
53 Lærke Seeberg Theisen 21.28 min  (15) Rasmus Nielsen 13.59 min  (09)
54 Rasmus Carstensen 14.00 min  (13)
55 Emil H Christensen 14.03 min  (17)
56 Simon Ronaldo Gonzales 14.13 min  (18)
57 Rasmus Herløv 14.14 min  (10)
58 Emil Boesen 14.14 min  (14)
59 Jesper Lützen 14.14 min  (14)
60 Oliver Jensen 14.23 min  (18)
61 Andreas Pedersen 14.36 min  (13)
62 Gustav Sillehoved 14.51 min  (10)
63 Jørgen Matz 14.59 min  (17)
64 Matthias Østergaard 15.08 min  (17)
65 Marcus Raaschou 15.25 min  (15)
66 Zakaria Aoulad 15.25 min  (17)
67 Andreas Rønning 15.27 min  (07)
68 Hans Christian Boesen 15.28 min  (18)
69 Valdemar Johannes Nielsen 15.36 min  (14)
70 Lars Elgaard Larsen 15.45 min  (17)
71 Sander Bach 15.50 min  (16)
72 Victor Bausager 16.00 min  (17)
73 Jesper Sørensen 16.15 min  (13)
74 Bertil Slotsgaard 16.25 min  (17)
75 Jacob Hansen 16.26 min  (17)
76 Frederik W. Ravn 16.27 min  (14)
77 Nikolai Kragh Steenberg 16.28 min  (14)
78 Frederik Henriksen 16.35 min  (07)
79 Carsten Zornig 16.42 min  (15)
80 Tobias Zornig 16.42 min  (15)
81 Noah Axelsen 16.46 min  (16)
82 Johan Bach 16.49 min  (07)
83 Oliver Lumholgt 17.08 min  (14)
84 Marcus Frisvad Mortensen 17.11 min  (14)
85 Mathias Lindgaard 17.23 min  (14)
86 Alexander Foltmar 17.43 min  (17)
87 Mikkel Sarisoy 17.50 min  (17)
88 Lasse Slipsager 18.19 min  (14)
89 Mathias Bennick 18.35 min  (11)
90 Andreas Hinrichsen 19.37 min  (16)
91 Lars Elgaard Larsen 19.38 min  (16)
92 Andreas Andersen 20.02 min  (17)
93 Magnus Kær 21.22 min  (15)
94 Mads Victor 21.30 min  (17)


 

 

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle