3. runde af Harrestruptesten 


Efter to aflyste runder fik vi endelig mulighed for at få gennemført et test løb og det skulle blive sandhedens time for hvordan corona nedlukningen havde påvirket form og tempo. Her var der positive tendenser hele vejen rundt, da vi fik alle løbere ind hurtigere end 14.20 min hvilket nok er rekord i nyere tid. Skarpheden ligger lige under overfladen, så med en god træning i Marts, så tror jeg gruppen i sin helhed er klar til en god forårs sæson. Derfor er det også besluttet at vi lægger en ekstra April runde ind den 7. April, det skal blive en god dag.

Alle burde fremhæves idag for en god præstation, men alligevel så har jeg lyst til lige at nævne at Majken Lützen gav den et godt skud og med tiden 12.17 min så er vi nede i tider der giver god tro på at vi kan få en sub 12 pige løber igen snarrest

Per

 

WR ♂ 10.07 min (Joachim 2019)

         
 

JWR ♂ 10.27 min (Joachim 2018)

         
 

UWR ♂ 10.35 min (Joachim 2016)

         
 

JWR + WR ♀ 11.42 min (Mia 2017)

         
 

UWR ♀ 12.02 min (Mia 2016)

         
   

Harestruptur 3354 meter

   

4. Nov

2. Dec

Jan/Feb

3. Mar

7. Apr

 

Per H Christensen

 

12.46 min

Aflyst

12.24 min

 
 

Jan Rasmussen

13.26 min

12.26 min

Aflyst

13.03 min

 
 

Alma Søttrup

18.15 min

14.11 min

Aflyst

14.17 min

 
 

Kristian Carstensen

11.17 min

 

Aflyst

   
 

Majken Lützen

18.15 min

14.11 min

Aflyst

12.17 min

 
 

Jonas Albertsen

11.20 min

12.56 min

Aflyst

12.04 min

 
 

Annika Olesen

16.54 min

 

Aflyst

   
 

Kirsa Wirth

14.06 min

12.46 min

Aflyst

13.13 min

 
 

Anna Boesen

13.21 min

12.46 min

Aflyst

13.03 min

 
 

Ditte Münch

 

16.09 min

Aflyst

   
 

Jesper Lützen

17.06 min

16.10 min

Aflyst

   
 

Andreas Magne Johannesen

14.04 min

12.56 min

Aflyst

   
 

Mathilde Rasmussen

   

Aflyst

14.18 min

 
 

Annabella Schmidt

 

15.21 min

Aflyst

   

Alletidens liste

         
 

Kvinder

tid

Mænd

 

tid

 

1

Mia van Wagenen

11.42 min (17)

Joachim Rønsholt

10.07 min (19)

 

2

Majken Lützen

12.04 min (17)

Paolo Jensen

 

10.22 min (11)

 

3

Kamilla Kajbæk

12.19 min (17)

Christoffer Madsen

10.37 min (15)

 

4

Cecilie H Christensen

12.19 min (18)

Christian Dirksen

 

10.43 min (14)

 

5

Alma Søttrup

12.20 min (18)

Lukas Jensen

 

10.45 min (14)

 

6

Caroline Rødgaard

12.27 min (18)

Per H Christensen

10.54 min (14)

 

7

Mathilde Rasmussen

12.36 min (16)

Rasmus Baltzersen

10.59 min (19)

 

8

Josefine Munksdorf

12.40 min (19)

Frederik Pfeiffer

 

11.08 min (14)

 

9

Anna Boesen

12.46 min (20)

Sebastian Holleufer

11.12 min (12)

 

10

Kirsa Wirth

12.46 min (20)

Carsten Sillehoved

11.14 min (10)

 

11

Katja Müllertz

12.56 min (09)

Kristian Carstensen

11.14 min (19)

 

12

Olivia Kellberg

13.11 min (18)

Jonas Albertsen

 

11.14 min (19)

 

13

Josefine Rytter

13.12 min (07)

Michael Pedersen

 

11.21 min (09)

 

14

Matilde Riis

13.30 min (14)

Henrik Jørgensen

 

11.22 min (14)

 

15

Luna Haugaard Christensen

13.32 min (20)

Dennis Døj

 

11.30 min (15)

 

16

Annika Olesen

13.34 min (19)

Paul Epplea

 

11.31 min (15)

 

17

Tessa Strand

13.50 min (14)

Rene B Jensen

 

11.31 min (08)

 

18

Kristine Rasmussen

13.50 min (18)

Torben Riis

 

11.31 min (14)

 

19

Natasha Haugsted

13.59 min (08)

Victor Hee

 

11.34 min (18)

 

20

Louise Danborg

14.08 min (10)

Jan Rasmussen

 

11.39 min (16)

 

21

Helena Matz

14.12 min (14)

Erik G Olsen

 

11.50 min (08)

 

22

Josephine Müller

14.15 min (12)

Lasse Graves

 

11.50 min (08)

 

23

Solvejg Wulf

14.19 min (15)

Theodor Larsen

 

11.51 min (14)

 

24

Katrine Pedersen (AK)

14.21 min (12)

Emil Jensen

 

11.56 min (12)

 

25

Astrid Carlsen Risager

14.26 min (13)

Thor Jørgensen

 

11.56 min (13)

 

26

Nicoline Clement

14.34 min (15)

Oscar Riis

 

12.04 min (16)

 

27

Sofie Christensen

14.35 min (13)

Rasmus Friis

 

12.12 min (14)

 

28

Natascha Clausen

14.38 min (15)

David Lauritsen

 

12.18 min (18)

 

29

Diana Jacobsen

14.42 min (14)

Kristoffer Friis

 

12.20 min (11)

 

30

Laura Witt

15.02 min (14)

Magnus Goltermann

12.28 min (20)

 

31

Silje Oddsen Larsen

15.05 min (19)

Stephan Jensen

 

12.38 min (13)

 

32

Daniella Shabtai Hai

15.10 min (19)

Henrik Holmgren

 

12.39 min (13)

 

33

Annabella Schmidt

15.21 min (20)

Frederik Schou

 

12.40 min (14)

 

34

Ditte Münch

15.25 min (19)

Henrik Graff-Nielsen

12.41 min (13)

 

35

Filippa Maja Roug

15.43 min (18)

Henrik Schwartzbach

12.46 min (15)

 

36

Maya Shabtai Hai

16.00 min (19)

Mikkel Pedersen

 

12.48 min (07)

 

37

Christina Riis

16.05 min (13)

Morten Müllertz

 

12.49 min (09)

 

38

Cecilie Færge

16.07 min (14)

Emil Risom

 

12.53 min (20)

 

39

Mandy Wirth

16.21 min (17)

Martin Junge

 

12.56 min (11)

 

40

Emma Bjørnberg Vinten

16.21 min (19)

Andreas Magne Johannesen

12.56 min (20)

 

41

Camilla Lindeløv

16.22 min (14)

Marcus M Jensen

 

13.04 min (07)

 

42

Caroline Ranners

16.27 min (17)

Nikolaj Søndergaard

13.06 min (12)

 

43

Sophie Brønnum Carlsen

16.30 min (18)

Wodah Mohammed

13.11 min (20)

 

44

Caoline Vammen

16.41 min (14)

Mathias Matz

 

13.14 min (14)

 

45

Randi Carstensen

16.48 min (17)

Kasper Bonnichsen

13.14 min (14)

 

46

Naja Jensen

16.52 min (16)

Peter Dirksen

 

13.23 min (12)

 

47

Klara Roessl

16.54 min (13)

Lukas Bredo

 

13.26 min (17)

 

48

Josephine Geisshirt-Rasmussen

16.57 min (14)

Julius Sloth

 

13.30 min (14)

 

49

Ida Jespersen

17.04 min (17)

Lasse Brandt

 

13.32 min (14)

 

50

Marie Ørum

17.30 min (07)

Emil Jespersen

 

13.38 min (17)

 

51

Hilde Breum

17.48 min (07)

Nicklas Fjeldbye

 

13.48 min (17)

 

52

Frederikke Lundberg

17.49 min (19)

Mads Christian Eriksen

13.53 min (17)

 

53

Sarah Jansteen

17.49 min (19)

Jakob Slipsager

 

13.54 min (07)

 

54

Wilma Malou

18.07 min (19)

Sam Buasri

 

13.55 min (17)

 

55

Selina Mørch

18.07 min (19)

Peter Carstensen

 

13.57 min (14)

 

56

Anna Søtrup Dinesen

18.32 min (20)

Kasper Jespersen

13.58 min (17)

 

57

Lærke Elgaard Larsen

18.39 min (15)

Rasmus Nielsen

 

13.59 min (09)

 

58

Dina Ramadani

19.40 min (18)

Rasmus Carstensen

14.00 min (13)

 

59

Emilia Mikkelsen

20.15 min (20)

Emil H Christensen

14.03 min (17)

 

60

Mille Holck

20.20 min (19)

Simon Ronaldo Gonzales

14.13 min (18)

 

61

Regina Larsen

20.24 min (06)

Rasmus Herløv

 

14.14 min (10)

 

62

Jolie Hjort

21.12 min (19)

Emil Boesen

 

14.14 min (14)

 

63

Hanne Zornig

21.28 min (15)

Jesper Lützen

 

14.14 min (14)

 

64

Lærke Seeberg Theisen

21.28 min (15)

Oliver Jensen

 

14.23 min (18)

 

65

   

Andreas Pedersen

14.36 min (13)

 

66

   

Hans Christian Boesen

14.44 min (19)

 

67

   

Gustav Sillehoved

 

14.51 min (10)

 

68

   

Jørgen Matz

 

14.59 min (17)

 

69

   

Matthias Østergaard

15.08 min (17)

 

70

   

Nicolai Schiøtt

 

15.14 min (19)

 

71

   

Marcus Raaschou

15.25 min (15)

 

72

   

Zakaria Aoulad

 

15.25 min (17)

 

73

   

Andreas Rønning

 

15.27 min (07)

 

74

   

Joel Hjort

 

15.30 min (20)

 

75

   

Valdemar Johannes Nielsen

15.36 min (14)

 

76

   

Lars Elgaard Larsen

15.45 min (17)

 

77

   

Sander Bach

 

15.50 min (16)

 

78

   

Victor Bausager

 

16.00 min (17)

 

79

   

Jesper Sørensen

 

16.15 min (13)

 

80

   

Bertil Slotsgaard

 

16.25 min (17)

 

81

   

Jacob Hansen

 

16.26 min (17)

 

82

   

Frederik W. Ravn

 

16.27 min (14)

 

83

   

Nikolai Kragh Steenberg

16.28 min (14)

 

84

   

Frederik Henriksen

16.35 min (07)

 

85

   

Carsten Zornig

 

16.42 min (15)

 

86

   

Tobias Zornig

 

16.42 min (15)

 

87

   

Noah Axelsen

 

16.46 min (16)

 

88

   

Johan Bach

 

16.49 min (07)

 

89

   

Josh Hjort

 

16.58 min (20)

 

90

   

Victor Coldberg

 

17.02 min (19)

 

91

   

Oliver Lumholgt

 

17.08 min (14)

 

92

   

Marcus Frisvad Mortensen

17.11 min (14)

 

93

   

Mathias Lindgaard

17.23 min (14)

 

94

   

Frederik Frimor

 

17.30 min (20)

 

95

   

Christopher Winther

17.41 min (20)

 

96

   

Alexander Foltmar

17.43 min (17)

 

97

   

Mikkel Sarisoy

 

17.50 min (17)

 

98

   

Anton Palmkvist

 

18.02 min (19)

 

99

   

Jacob Salling

 

18.04 min (19)

 

100

   

Lasse Slipsager

 

18.19 min (14)

 

101

   

Oskar Søtrup Dinesen

18.32 min (20)

 

102

   

Mathias Bennick

 

18.35 min (11)

 

103

   

Rune Krag

 

18.44 min (20)

 

104

   

Mike Aagaard Hansen

19.05 min (20)

 

105

   

Andreas Hinrichsen

19.37 min (16)

 

106

   

Lars Elgaard Larsen

19.38 min (16)

 

107

   

Rasmus Qvist

 

19.52 min (19)

 

108

   

Andreas Andersen

20.02 min (17)

 

109

   

Jonathan Vejgaard

20.12 min (19)

 

110

   

Kristoffer Narreboat

21.04 min (19)

 

111

   

Luka Milosevic

 

21.16 min (20)

 

112

   

Magnus Kær

 

21.22 min (15)

 

113

   

Mads Victor

 

21.30 min (17)

 

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle